Používá technologii služby Blogger.

pátek 4. dubna 2014
Podstata léčivého účinku džusů spočívá v tom, že zatímco tuhá strava vyžaduje mnoho energie a hodin trávicí aktivity, aby alespoň malá část živin mohla být využita tkáněmi našeho těla, u čerstvých šťáv, kde jsou ovoce a zelenina zbavené nestravitelné vlákniny, je jejich výživový potenciál okamžitě vstřebaný do krevního oběhu a může být do několika minut využitý na obnovu, očistu a uzdravení vašeho těla. Čerstvé šťavy aktivují vlastní sebeuzdravující schopnosti těla tím, že adresují dvě základní příčiny všech onemocnění: toxicitu a podvýživu všech buněk, to znamená jednak nadbytek škodlivých látek, jednak nedostatek výživových látek na buněčné úrovniTři Základní SUPER Štávy

7 barevných džusů na každý den

     Kromě 3 základních SUPER džusů, vám přináším také inspiraci pro 7 dalších jednoduchých ovocno-zeleninových šťáv z velice dostupných surovin především během zimního období.


Základní kořenová zeleninová šťáva (mrkev, celer, červená řepa,  jablko, zázvor)

Na 250ml potřebujeme:
4 mrkve
3 stonky řapíkatého celeru
1 menší červenou řepu
1cm zázvorového kořene 
podle chuti můžeme přidat:
1-2 jablka na přislazení
1/2 citrónu
můžeme také přidat kostky ledu nebo naředit vodou
Po odšťavnění ihned vypijeme nalačno, skladujeme v ledničke do 24 hodin, nebo zmrazíme
Léčivé účinky: Vynikající tradiční kombinace kořenové zeleniny a řapíkatého celeru s okamžitým čistícím efektem pro krev a posilujícím účinkem pro imunitní systém. Beta-karotén v mrkvi aktivizuje buněčnou imunitu vůči rakovinotvorným buňkám, posiluje slinizniční imunitu dýchacích cest a zvyšuje rezistenci vůči poškození DNA v důsledku oxidačního stresu. Červená řepa je významným přírodním prostředkem navozujícím přirozenou očistu jater. Je bohatá na látky betakyanidy, které potlačují růst nádoru a pomáhají předcházet jeho metastázování. Celer pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a krevního tlaku, posiluje funkci ledvin a jeho vysoký obsah alkalických minerálů má zklidňující účinek na nervový systém. Zázvor je vyhledávaným lékem pro své pozitivní účinky na trávicí trakt (zmírňuje nevolnost, potlačuje pálení žáhy a nadýmání, podporuje trávení a chuť k jídlu), využívá se jako prevence proti rýmě a chřipce, předchází vzniku chronických onemocnění dýchacích cest, působí protizánětlivě, stimuluje krevní oběh, prohřeje celé tělo a má relaxační účinky.
Sladká karotková šťáva (mrkev, fenykl, pomeranč)
Na 250ml potřebujeme:
3 mrkve
2 fenykly
1-2 pomeranče
Můžeme přidat kostky ledu nebo naředit vodou.
Po odšťavnění ihned vypijeme nalačno, skladujeme v ledničke do 24 hodin, nebo zmrazíme.


Léčivé účinky: Lahodná a velice sladká šťáva oblíbená i u dětí, která díky vysokému obsahu beta-karoténu a vitamínu C posílí váš imunitní systém v jakémkoliv období. Vitamín C a beta-karotén v pomeranči a mrkvi aktivizuje buněčnou imunitu vůči rakovinotvorným buňkám, posiluje slinizniční imunitu dýchacích cest a zvyšuje rezistenci poškození DNA v důsledku oxidačního stresu. V těle je konvertovaný na vitamín A, který je důležitý také pro zrak a zdraví kůže. Histidin a vysoká hladina železa ve fenyklu pomáhají předcházet anémii. Fenykl je známý především kvůli vysokému obsahu silic, které způsobují uvolnění hladké svaloviny a úspěšně odstraňují nadýmání, pomáhají také uvolňovat hleny z horních cest dýchacích a působí dezinfekčně.Špenátovo-ananásová šťáva pro posílení imunity a zlepšení zraku (špenát, ananas, mrkev, zázvor)

Na 250ml potřebujeme:
150g špenátu
150g ananasu
2 mrkve
zázvor

Můžeme přidat kostky ledu nebo naředit vodou.Po odšťavnění ihned vypijeme nalačno, skladujeme v ledničke do 24 hodin, nebo zmrazíme.


Léčivé účinky: Tato výborně chutnající zelená šťáva kombinující špenát a ananas je fantastickým způsobem, jakým přidat do vaší stravy nebo stravy vašich dětí velké množství špenátu. Špenát patří mezi druhy zeleniny, které vážou velké množství chemikálií a těžkých kovů, proto používejte kvůli jeho velké spotřebě ve štávě co nejlepší bio kvalitu. Vysoká hladina železa ve špenátu v kombinaci s chlorofylem podporují tvorbu červených krvinek a okysličení celého organismu. Špenát je dále bohatý na Vitamín K (důležitý pro zdravé kosti), kyselinu listovou (důležitou pro zdravý vývoj plodu a snížení rizika aterosklerózy) a vitamín A (důležitý pro zdravou imunitu, zrak a kůži). Ananás je kromě vysokého množství vitamínu C, bohatý na enzym bromelain se silnými protizánětlivými účinkami, který pomáhá trávit bílkoviny a také předcházet alergických reakcím. Ananas má také prokázané ochranné účinky vůči makulární degeneraci a poškození zraku.


Očišťující citrusovo-zeleninová šťáva (Římský salát, Čekanka, Okurka, Fenykel, Pomeranč, Grep, Petrželová nať, Koriandrová nať)

Na 250ml potřebujeme: 
150g římského salátu
1 čekanka
1/2 okurky
1/2 fenyklu
1/2 pomeranče
1 grapefruit
petrželová ňať

Můžeme přidat kostky ledu nebo naředit vodou.
Po odšťavnění ihned vypijeme nalačno, skladujeme v ledničke do 24 hodin, nebo zmrazíme.Léčivé účinky: Tato chuťově i nutričně kompletní šťáva se vyznačuje významnými detoxikačními účinky na játra. Detoxikační účinek šťávy můžete podpořit zařazením zeleného čaje a čerstvého granátové jablka jako dopolední svačinu. Zelený čaj a granátové jablko jsou známé jako spuštěče enzymů 2. fázy detoxikace, během které zneškodňují nebezpečné volné radikály a pomáhají navázat škodlivé substance na látky rozpustné ve vodě a vyloučit je z těla. Grapefruit pomáhá při hubnutí a pro svůj vysoký obsah kyseliny salicylové je jedným z nejcennějších přírodních prostředků na rozpuštění usazeného vápniku v kloubech způsobujícího osteoartrózu. Fenykl je známý především kvůli vysokému obsahu silic, které způsobují uvolnění hladké svaloviny a úspěšně odstraňují nadýmání, dále pomáhají také uvolňovat hleny z horních cest dýchacích a působí dezinfekčně. Celer pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a krevního tlaku, posiluje funkci ledvin a jeho vysoký obsah alkalických minerálů má zklidňující účinek na nervový systém. Petrželová a koriandrová nať pomáhají uvolnit těžké kovy ze tkání do krevního oběhu, proto v případě, že se snažíte zbavit i těžkých kovů, doporučuji také zařadit alespoň 20 minut před vypitím šťávy Aloe Vera gel, který rozšiřuje krevní kapiláry a pomůže živinám ze šťávy dostat se do mezibuněčných prostor, a také jako výživový doplněk chlorellu, která je známá svou schopnosti navázat těžké kovy vyplavené do krevního oběhu a vyloučit je z těla.Zelená šťáva pro zdravá střeva (Hlávkový salát, Celer, Zelí, Mrkev, Zázvor, Zelená hruška, Zelené jablko)

Na 250ml potřebujeme:
1/2 hlávkového salátu
Půl svazku celeru
150g bíleho zelí
2 mrkve
1 zelená hruška
1 zelené jablko, zázvor
Můžeme přidat kurkumu na zýšení protizánětlivého účinku na střevní stěny.
Po odšťavnění ihned vypijeme nalačno, skladujeme v ledničke do 24 hodin, nebo zmrazíme.


Léčivé účinky: Tato vynikající zeleninová šťáva se osvědčila jako výborná prevence, ale i prostředek ke zmírnění chronických zánětu v tenkém i tlustém střevě. Šťáva ze zelí je silně protirakovinová: látky v ní obsažené, tzv. isokyanáty zrychlují rozklad škodlivého estrogenu zodpovědného za rakovinu prsu nebo prostaty, a spomalují růst rakovinových buněk u dalších typů rakoviny. Zelí slouží také jako výborný čistič střevního prostředí. Spojení síry s chlórem je účinné při čištění sliznic zažívacího ústrojí. Plynatost po pití šťávy je následek uvolnění zahnívajících odpadových látek ve střevech a je přirozeným procesem střevní očisty. Syrová šťáva z karotky smíchaná se syrovou šťávou ze zelí je vynikajícím zdrojem vitaminu C, který pomáhá při zánětu dásní, vedoucím k paradontóze.


Ananasovo-zeleninová šťáva pro lepší zažívání (Římsky salát, Celer, Fenykl, Ananas, Máta)

Na 250ml potřebujeme:

1 římsky salát
1 fenykl
1 svazek celeru
150g ananasu
Máta
Po odšťavnění ihned vypijeme nalačno, skladujeme v ledničke do 24 hodin, nebo zmrazíme.Léčivé účinky: Tato velice sladce a lahodně chutnající světle zelená šťáva podporuje trávení a zmírňuje zažívací potíže. Fenykl je známý především kvůli vysokému obsahu silic, které způsobují uvolnění hladké svaloviny a úspěšně odstraňují nadýmání, dále pomáhají také uvolňovat hleny z horních cest dýchacích a působí dezinfekčně. Celer pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a krevního tlaku, posiluje funkci ledvin a jeho vysoký obsah alkalických minerálů má zklidňující účinek na nervový systém. Ananás je kromě vysokého množství vitamínu C bohatý na enzym bromelain se silnými protizánětlivými účinkami, který pomáhá trávit bílkoviny a také předcházet alergických reakcím. Čerstvá máta povzbuzuje chuť k jídlu, je velmi vhodným doplňkem při nechutenství a poruchách trávení. Má uklidňující účinky na náš metabolismus, pomáhá proti bolestem trávicího traktu, a podporuje tvorbu žluči, která je důležitá pro trávení tuků. 

Zelená šťáva pro zdravé nehty, vlasy, dásně i zklidnění nervového systému (Mrkev, Celer, Okurka, Špenát, Grep a Jablko)

Na 250ml potřebujeme:

3 mrkve
150g špenátu
Půl svazku celeru
1 okurka
Půl grapefruitu
1 červené jablko
Muškátový ořech
Koriandr
Můžeme přidat kurkumu na zýšení protizánětlivého účinku na střevní stěny.
Po odšťavnění ihned vypijeme nalačno, skladujeme v ledničke do 24 hodin, nebo zmrazíme.


Léčivé účinky: Kombinace špenátu, karotky a okurky je pro svůj vysoký obsah křemíku a síry osvědčeným receptem pro růst vlasů a zdravé nehty. Vysoký obsah draslíku v okurke harmonizuje vysoký i nízky krevní tlak a poskytuje první pomoc při zánětech dásní. Kombinace špenátové, celerové a karotkové šťávy má pro svůj vysoký obsah železa, draslíku a hořčíku zklidňující účinky na nervový systém. Koření muškátový oříšek a koriandr působí také proti depresím a úzkosti.


Copyright © 2014 Kubíčková Jana. Článek (či jeho části) je možné sdílet, jenom pokuď bude připojeno jméno autora a aktivní odkaz na www.nasytsvoudusi.cz. Děkuji.

0 comments:

O mně


PhDr. Jana Kubíčková, PhD. je plně kvalifikovaný psycholog, naturopatický poradce v oblasti přírodní medicíny (fytoterapie, homeopatie a nutriční výživy) a odborník v oblasti léčení živou stravou. Mezi její další specializace patří práce s traumatem, psychosomatickými závislostmi a rodinným násilím, analýza snů, emoční iridologie a v Evropě jedinečná Rayid terapie. Po návratu z Austrálie začala poskytovat profesionální holistické poradenství, které v sobě zastřešuje v českém zdravotnictví v současnosti oddělované koncepty fyzického, emočního, mentálního a rodinného zdraví. Podstatou jejího přístupu je propojením psychologického a psychoterapeutického poradenství, přírodní medicíny, nejnovějších vědeckých poznatků a práce s rodinou v jejím vícegeneračním kontextu převzít co nejcelostnější péči o člověka. Cílem není jenom vyřešit aktuální problém klienta, ale odstranit všechny okolnosti, které blokují cestu k jeho celkovému uzdravení. Více...